Judas, forråder du mig med et kys?

-et lytteraturprojekt om forræderi

Omtrent sådan spørger Jesus i Det Nye Testamente, efter Judas har angivet ham i Getsemane have med et kys. Judaskysset er nærmest blevet synonymt med det ultimative forræderi – for hvordan kunne Judas finde på at forråde og sende sin allerbedste ven, Jesus, i døden?

Der står meget lidt om Judas i Bibelen, men ’forræderen Judas’ fylder meget i vesten. Måske fordi Judas som karakter bidrager med et godt plot og dramatik til en fortælling om både forræderi, fortrydelse og en masterplan. Med udgangspunkt i fortællingen om Judas skal eleverne undersøge forræderiets karakter og perspektiverer samtidig til de almenmenneskelige temaer, som fortællingen åbner op for.

Bærende lydfortællinger

Judas-fortællingen er i projektet formidlet som stykker af ’lytteratur’ med understøttende lyddesign, hvor professionelle skuespillere har indtalt gendigtninger af fortællingen.

’Lytteraturbogen’

Eleverne arbejder med lydfortællingerne gennem forskellige aktiviteter samt en såkaldt ‘Lytteraturbog’, der støtter eleverne i at huske, bearbejde og reflektere over det, de har lyttet til. Temaer som skæbne, loyalitet, forræderi, skam, skyld og venskab indgår løbende i projektet. Det er temaer, som eleverne måske kan genkende fra deres eget liv. Derfor afsluttes forløbet også med at sætte disse temaer i relation til eleverne selv.

Projektet indeholder:

Tre lydfortællinger

Klassesæt af ‘Lytteraturbog’

Lærervejledning

Hjemmeside

Inspiration til prøveoplæg

Illustration: Lisbeth Neigaard, VINK Design

Målgruppe: 7.-10. klasse 

Fag: Kristendomskundskab

Lektioner: 6-7

Periode: Fra sept. 2026