House of one
-tre religioner, én bygning
I hjertet af Berlin er House of One ved at blive opført. Ideen er en storslået bygning med en synagoge, en kirke og en moske under samme tag, og samtidig et hus, der ønsker at fremme fredelig sameksistens blandt jøder, kristne og muslimer.
Med afsæt i House of One og scenariedidaktiske greb skal eleverne arbejde med religiøse bygninger, og gennem fiktivt feltarbejde undersøger eleverne, hvad der kendetegner en synagoge, en kirke og en moske.
Religiøs læsefærdighed
Projektet er inspireret af begrebet religious literacy. Begrebet kan oversættes til religiøs læsefærdighed, hvor læsefærdighed kan forstås således, at eleverne i kristendomskundskab får evnen til forstå, aflæse og forholde sig til religion. Projektet har derfor til sigte at understøtte elevernes forståelse af forskellige religioner. Læringsaktiviteterne lægger op til en komparativ analyse i at finde ligheder og forskelle mellem jødedom, kristendom og islam. Målet er, at eleverne opnår indsigt i andre religioner og den religiøse dimensions rolle for både individ og samfund, samt at de kan deltage i en konstruktiv og meningsfuld dialog om forskellige traditioner og kulturer.
Afsluttende produkt
Til sidst i projektet får eleverne mulighed for – med det medfølgende materialekit – selv at være arkitekter og skitsere en bygning, som rummer en synagoge, en kirke og en moske.
Projektet indeholder:
Lærervejledning
Elevhæfter
Materialekit til elevprodukt
Adgang til projekthjemmeside
Inspiration til prøveoplæg
Illustration: Els Cools
Målgruppe: 7.-10. klasse
Fag: Kristendomskundskab
Lektioner: 8-9
Periode: Fra sept. 2026